چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 | به روز شده: 5 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 29 فروردین 1396 - 11:43:00 | کد مطلب: 367402 چاپ

سه‌شنیه ۲۹ فروردین | طلای جهانی در مرز ۱۲۸۵ دلار ایستاد

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:
طلای جهانی در معاملات سه‌شنبه ۲۹ فروردین‌ماه از تنش‌های ژئوپلتیکی پیرامون کره شمالی که تقاضای خرید برای این فلز به عنوان دارایی امن را تقویت کرد، مورد حمایت قرار گرفت و نزدیک به بالاترین قیمت پنج ماه اخیر ماند.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات سه‌شنبه 29 فروردين‌ماه بازار سنگاپور تغییر چندانی نداشت و در ۱۲۸۳.۹۶ دلار ایستاد، در حالی که در معاملات روز دوشنبه تا رکورد ۱۲۹۵.۴۲ دلار صعود کرده بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۱۲۸۵.۵۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه ۳.۴۰ دلار افزایش یافته و در ۱۲۹۱.۹۰ دلار بسته شده بود.

شرکت "پرستیژ اکونومیکس" پیش‌بینی کرد طلا تحت تاثیر ضعیف شدن ارزش دلار و اُفت بازارهای سهام در بحبوحه ریسکهای ژئوپلیتیکی افزایش قیمت بیشتری پیدا خواهد کرد.

طلا از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۱۱ درصد رشد کرده که تا حدودی تحت تاثیر ابهام در سیاستهای اقتصادی و مالی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و افزایش ریسکهای ژئوپلیتیکی بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، مناظره بر سر آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالي با سفر روز گذشته مایک پنس، معاون رییس جمهور آمریکا به کره جنوبی بالا ماند. وی به کره شمالی هشدار داد که حملات نظامی اخیر آمریکا در سوریه و افغانستان نشان داد عزم دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نباید مورد پرسش قرار گیرد، اما پیونگ یانگ وعده داد به آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود ادامه خواهد داد.

به گفته تحلیلگران، طلا در مقطع کنونی که به دلیل افزایش تنش‌های ژئوپلتیکی و نگرانی‌ها نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، تقاضا برای دارایی‌های امن افزایش پیدا کرده، تقریبا جذاب مانده است. از سوی دیگر جشنواره هندی آکشای تریتیا که اواخر آوریل برگزار می‌شود، از تقاضا برای طلا و بالطبع آن قیمت این فلز ارزشمند حمایت خواهد کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۸.۴۰ دلار رسید. بهای معاملات این فلز روز دوشنبه به ۱۸.۶۴۹ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در پنج ماه گذشته بود. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، در ۹۸۲.۵۰ دلار ایستاد و هر اونس پالادیوم با ۰.۳ درصد کاهش، به ۷۸۵.۹۵ دلار رسید.