چهارشنبه 2 خرداد 1397 | به روز شده: 35 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 30 فروردین 1396 - 12:51:01 | کد مطلب: 367498 چاپ

قیمت نفت کاهش یافت

اقتصاد > انرژی - همشهری آنلاین:
گزارش تازه دولت آمریکا که حکایت از افزایش ذخیره نفت شیل این کشور دارد، قیمت نفت در بازارهای جهانی را با یک درصد کاهش مواجه کرد.

مهر به نقل از رویترز نوشت: گزارش دولت آمریکا از تولید نفت شیل در ماه می نشان می‌دهد میزان افزایش تولید، بیشترین افزایش ماهانه تولید در مدت بیش از ۲ سال اخیر است.

انتشار این گزارش موجب شد قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات دیروز بازارهای جهانی بیش از ۱ درصد کاهش یافته و به ۵۲ دلار و ۳۲ سنت برای هر بشکه برسد.

بازار نفت گرفتار یک مسابقه طناب‌کشی شده است؛ کاهش تولید اوپک از تثبیت قیمت پشتیبانی می‌کند؛ در حالیکه افزایش تولید آمریکا نگرانی‌هایی از افزایش عرضه نفت خام ایجاد کرده است. البته در معاملات دیروز بازارهای جهانی، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به حد پایین ۵۲ دلار و ۱۰ سنت هم رسید اما تحت تاثیر زمزمه‌هایی مبنی بر این که عربستان سعودی عرضه به بازار را کاهش می‌دهد، دوباره افزایش یافت.

جان کیلداف یکی از شرکای شرکت اگین کپیتال در نیویورک می‌گوید: ما دقیقا وسط میدان مبارزه‌ایم؛ جایی که گاوهای نر با خرس‌ها برای آخرین مبارزه، رو در رو می‌شوند.

در زمانی که اوپک و سایر تولیدکننده‌های نفت سعی در کاهش تولید خود دارند، داده‌های حفاری دولت آمریکا نشان می‌دهد تولید نفت شیل در ماه آینده به ۵.۱۹ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت. انتظار می‌رود تولید "پرمیان پلی" که بزرگترین منطقه تولید نفت شیل در آمریکا محسوب می‌شود، به رکورد ۲.۳۶ میلیون بشکه در روز برسد.

اعضای اوپک از ابتدای ژانویه در حال کاهش روزانه ۱.۲ میلیون بشکه از تولید نفت خود هستند که این اولین کاهش تولید در ۸ سال اخیر است.