شنبه 31 شهریور 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 19 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 23 اردیبهشت 1396 - 23:20:32 | کد مطلب: 369913 چاپ

مفاهیم: باج‌افزار چیست؟

میزآنلاین > فضای سایبر - همشهری آنلاین:
باج‌افزار (ransomware) یک نوع بدافزار (malware) است که با رمزگذاری فایل‌ها آن‌ها را از دسترس کاربر خارج می‌کند و کاربر برای بازیابی فایل‌هایش مجبور می‌شود باج بپردازد.

هکرها در یک حمله معمول با باج‌افزار ایمیلی را برای قربانیانشان می‌فرستند که حاوی یک لینک اینترنتی به‌ظاهر بی‌آزار  یا فایلی متصل به این ایمیل است.

در مورد اخیر، مهاجمان برای قربانیانشان یک فایل zip رمزگذاری شده به‌صورت متصل به میل می‌فرستد و به‌این‌ترتیب شناسایی هدفشان برای نفوذ به کامپیوتر مشکل‌تر می‌شود.

هنگامی‌که قربانیان روی این فایل متصل شده کلیک می‌کنند به‌زودی درمی‌یابند که کامپیوترهایشان آلوده شده است. این برنامه پرونده‌ها، پوشه‌ها و درایوهای کامپیوتر و بالقوه همه شبکه‌های متصل به آن را رمزگذاری می‌کند.

کاربران و سازمان‌ها معمولی هنگامی متوجه قضیه می‌شوند که دیگر امکان دسترسی به داده‌هایشان را ندارند یا روی صفحه کامپیوترشان پیام‌هایی را می‌بینند که حمله را به آنان خبر می‌دهد و خواستار پرداخت باج در مقابل دریافت کلید رمزگشایی می‌شود

پیام‌هایی که قربانیان دریافت می‌کنند شامل دستوراتی برای پرداخت باج به مهاجمان است. پرداخت‌های موردتقاضا معمولاً به‌صورت پول مجازی بیت‌کوین است.

در همین زمینه: