پنج شنبه 3 خرداد 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 31 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 2 خرداد 1396 - 21:33:53 | کد مطلب: 371072 چاپ
محققان می‌گویند؛

آلودگی هوا موجب اختلال خواب می‌شود

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
طبق نتایج یک تحقیق جدید، میزان بالای آلودگی هوا به مرور زمان موجب بروز اختلال در خواب می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعات قبلی نشان داده بودند که آلودگی هوا بر سلامت قلب تاثیر داشته و بر نفس کشیدن و عملکرد ریه‌ها نیز تاثیر می‌گذارد، اما تاکنون در مورد تاثیر آلودگی هوا بر خواب تحقیقی انجام نشده بود.

دکتر مارتا بیلینگز، سرپرست تیم تحقیق در دانشگاه واشنگتن، در این باره می‌گوید: «به نظر ما تاثیر آلودگی هوا بر خواب ناشی از سوزش، تورم و احتقان مجاری هوا فوقانی است که ممکن است بر سیستم عصب مرکزی و نواحی مغزی کنترل کننده الگوی تنفس و خواب هم تاثیر گذارد.»

در این تحقیق، تیم مطالعه بیش از ۱۸۰۰ نفر با میانگین سنی ۶۸ سال را در آمریکا بررسی کردند. انها می‌خواستند تاثیر دو نوع متداول آلودگی هوا یعنی آلاینده‌های ترافیکی و آلودگی ذرات ریز را بر بهره‌وری خواب مشاهده نمایند. بهره وری خواب، درصد زمان سپری شده در رختخواب در مقابل مدت زمان بیداری است.

محققان دریافتند افرادی که در طول ۵ سال در معرض بالاترین میزان آلاینده‌های ترافیکی قرار گرفتند در مقایسه با دیگران ۶۰ درصد بهره‌وری خواب کمتری داشتند.

همچنین کسانی که در معرض بالاترین میزان آلودگی ذرات ریز قرار گرفتند حدود ۵۰ درصد بیشتر با احتمال بهره‌وری خواب روبرو بودند.

به گفته محققان، بهبود کیفیت هوا ممکن است شیوه‌ای برای افزایش سلامت خواب و احتمالا کاهش مشکلات سلامت باشد.