جمعه 4 خرداد 1397 | به روز شده: 7 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 28 خرداد 1396 - 02:30:00 | کد مطلب: 373366 چاپ
با استناد به گزارش کیفیت هوای پایتخت مطرح شد:

سهم سالانه هر تهرانی از تولید آلودگی هوا؛ ٨٠ کیلو گرم

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
یک کارشناس برنامه‌ریزی شهری گفت: سهم سالانه هر یک از شهروندان تهرانی از انواع آلاینده‌ها، ٨٠ کیلو و ٧٧٧ گرم است.

به گزارش مهر، شهرام جباری زادگان با اعلام این که تهرانِ امروز با دو چالش اصلی رو به رو است؛ گفت: این دو چالش، یکی "ترافیک" و دیگری "آلودگی هوا" است که اولی با روح و روان مردم بازی می‌کند و دومی تندرستی و سلامتی آنها را با مخاطره جدی رو به رو کرده است.

وی افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر، نه تنها روند روزافزون آلودگی هوای تهران متوقف نشده و کاهش نیافته، بلکه میزان انواع آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در آن رو به افزایش گذاشته است.

این کارشناس حوزه شهری با تأکید بر لزوم بررسی سهم هر شهروند تهرانی از ذرات معلق موجود در هوای تهران گفت: منشاء اصلی آلودگی هوای تهران، منابع متحرک از جمله خودروهای سواری و موتورسیکلت‌ها است هستند که ٨٥ درصد آلاینده‌ها را تولید می‌کنند و در مقابل، منابع ثابت از جمله بخش‌های صنعتی، خانگی و تجاری ١٥ درصد آلاینده‌ها را تولید می‌کند.

جباری‌زادگان با استناد به گزارش سالانه کیفیت هوای پایتخت در سال ٩٥ تأکید کرد: بنابر این گزارش، سالانه در تهران ٧٢٧ هزار تن انواع آلودگی تولید می‌شود که با توجه به ٩ میلیون نفر جمعیت ثابت تهران، سهم سالانه هر یک از شهروندان تهرانی از انواع آلاینده‌ها، ٨٠ کیلو و ٧٧٧ گرم است.

وی با تاکید بر این که سهم ٨٠ کیلوگرمی هر تهرانی از آلودگی هوا شامل کلکسیونی از انواع آلاینده‌هاست، گفت: در هوای تهران، از منوکسید کربن تا ترکیبات آلی فرّار و از ذرات معلق تا اکسیدهای نیتروژن به وفور وجود دارد که هر یک، آثار مخرب و جبران‌ناپذیری بر روی عموم شهروندان به ویژه گروه‌های حساس بر جای می‌گذارد.

این کارشناس برنامه‌ریزی شهری در پایان با ذکر این نکته که امروز اکسیژن به گوهر کیمیای هوای تهران تبدیل شده، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، شهرهایی که در گذشته‌ای نه چندان دور، جزو شهرهای آلوده جهان محسوب می‌شدند، به شهرهایی با هوای پاک تبدیل شده‌اند و شهروندان کم‌ترین شهری در جهان، سالی ٨٠ کیلوگرم آلودگی تنفس می‌کنند.