جمعه 7 اردیبهشت 1397 | به روز شده: 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 25 تیر 1396 - 18:53:05 | کد مطلب: 376357 چاپ
نصب گیت‌های الکترونیکی در ورودی‌های مسجد

درهای مسجدالاقصی به جز باب المغاربه باز شدند

جهان > غرب آسیا - همشهری آنلاین:
رژیم صهیونیستی به طور تدریجی تمامی درهای مسجد الاقصی به استثنای باب المغاربه را به روی نمازگزاران و بازدیدکنندگان باز کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی، رئیس نگهبانان مسجد الاقصی امروز اعلام کرد، تمامی کلیدهای درهای ورودی مسجد الاقصی به استثنای باب المغاربه را از نیروهای امنیتی اسرائیل تحویل گرفته است.

این در حالی است که مدیر مسجد الاقصی با ورود تمامی نمازگزاران فلسطینی به مسجد از دروازه‌هایی که عملیات تفتیش در آنجا صورت می‌گیرد و گیت‌های الکترونیکی در آنجا نصب شده، مخالفت کرد.

مقامات اسرائیلی امروز گیت‌های الکترونیکی را در دروازه‌های مسجد الاقصی نصب کردند و همین باعث ایجاد صف طولانی فلسطینی‌ها برای ورود به مسجد الاقصی شده است.

همچنین گلعاد آردان، وزیر داخلی اسرائیل اعلام کرد، اسرائیل در مسجد الاقصی تصمیم گیرنده است و موضع کشورهای دیگر مهم نیست. اسرائیل هر تصمیمی در قدس بگیرد آن را اجرایی می‌کند.

مسجد الاقصی برای سومین روز متوالی شاهد محاصره و بسته است و نمازگزاران حق ورود به آنجا را ندارند. حتی اذان در این مسجد پخش نمی‌شود.

پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس پس از رایزنی با اعضای کابینه خود به منظور اطلاع از اوضاع امنیتی حاکم بر قدس و مسجد الاقصی، تصمیم به بازگشایی تدریجی مسجد الاقصی از ظهر امروز گرفته بود.

این شبکه خبری اعلام کرده بود که دولت صهیونیستی همچنین تصمیم به نصب دوربین‌های مداربسته در ورودی‌های مسجد الاقصی و خارج از آن به منظور کنترل حوادث و نیز اعمال تدابیر امنیتی بیشتر گرفته است.

نتانیاهو در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که پس از رایزنی‌های امنیتی، تصمیم بر این شد که سیستم‌های کشف معدن در ورودی‌های مسجد الاقصی نصب شوند و همچنین با کار گذاشتن دوربین‌های مراقبتی تمامی حوادث این مسجد تحت کنترل قرار گیرد و البته در ادامه هم برخی اقدامات امنیتی اتخاذ خواهد شد.

نظامیان صهیونیستی پس از عملیات شهادت طلبانه سه جوان فلسطینی اهل شهر ام الفحم در داخل اراضی اشغالی در داخل مسجد الاقصی که منجر به هلاکت دو نیروی پلیس صهیونیستی و شهادت مجریان عملیات شد، این مسجد را به روی نمازگزاران مسلمان بسته و شمار زیادی از نیروهای خود را در داخل بخش قدیمی قدس و اطراف آن و نیز ایست بازرسی‌های منتهی به قدس مستقر کرده بودند.

سازمان اوقاف اسلامی نیز اعلام کرد، پلیس اسرائیل کارمندان مسجد الاقصی را اخراج کرده و دست به تفتیش گسترده در مسجد زده است. این در حالی است که از روز جمعه صدها فلسطینی در تلاش برای ورود به بخش قدیمی قدس و رسیدن به مسجد هستند اما نیروهای اسرائیلی مانع آنها می‌شوند.

محمد حسین، مفتی قدس و سرزمین فلسطین تصریح کرد:‌ مقامات اسرائیل سازمان اوقاف را که کار نظارت بر مسجد الاقصی را برعهده دارد، از هر گونه نظارت کنار گذاشته‌اند.