یکشنبه 31 تیر 1397 | به روز شده: 24 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 18 مرداد 1396 - 13:05:07 | کد مطلب: 378791 چاپ

مجازات موثرتری جایگزین اعدام شود

ایران > سیاست داخلی - همشهری آ»لاین:
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه اگر اعدام را کم می کنند حداقل یک مجازاتی را جایگزین کنند که نقش بهتر از اعدام را داشته باشد، گفت: همه کارها را رها کردیم و همه نتیحه را از اعدام می خواستیم.

به گزارش مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در دیدار اعضای شورای عالی سازمان بسیج حقوقدانان با وی، ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: امیدوارم این قشر زحمتکش در عمل به وظیفه حرفه ای خود موفق باشند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: نظام جمهوری اسلامی باید عاری از هرگونه فساد و کجی در هر زمینه ای و تبلور نظام اسلامی باشد.

  • از بي‌اعتمادي مردم به نظام ضربه ميخوريم

اژه ای ادامه داد: امروز چند چیز هست که می تواند آسیب جدی به ما بزند و باید تلاش کنیم این موارد پیش نیاید. نخست کارآمدی نظام است؛ اگر تلقی شود که نظام کارآمد نیست و نمی تواند مشکلات را حل کند، ممکن است بزرگ ترین ضربه را بخوریم. نکته دوم اعتماد مردم به نظام است. اگر به هر دلیلی با تلاش دشمن یا نقص در کار ما، اعتماد مردم کم شود، ضربه می خوریم و باید تلاش کنیم اعتماد مردم روز به روز بیشتر شود.

وی افزود: نکته بعد مردمی بودن نظام است. بسیاری از مسایل از ابتدا تا به امروز بر همین پایه حل شده است. اگر این بعد کم رنگ شود به ویژه طرفداری نظام از قشر محروم، با مشکل مواجه می‌شویم. ما معتقدیم اسلام ناب می‌تواند سعادت بشر را فراهم کند. این ماییم که باید به اسلام ناب عمل کنیم و به منصه ظهور برسانیم.

معاون اول قوه قضاییه افزود: اسلام ناب ارزش بسیاری برای حقوق انسان‌ها ارزش قایل است و بر حق الناس بسیار تاکید می‌کند.

  • مردم نالان از تاخير در رسيدگي پرونده‌ها و هزينه ها

وی افزود:اگر ما در نظام جمهوری اسلامی یک دستگاه قضایی مستقل، مقتدر و صحیح العمل داشته باشیم برای تداوم نظام و جلوگیری از کژی ها فوق العاده می تواند موثر باشد. آیا قوه قضاییه اینگونه است؟ قطعا به طور کامل نیست و حتما اشکالاتی وجود دارد اما باید ببینیم چطور می‌شود کمبودها را برطرف کرد.

محسنی اژه ای گفت:یکی از موضوعات که مردم نالان هستند؛ تاخیر در رسیدگی‌هاست. شما کمک کنید تا بفهمیم مشکل از کجاست و حد مقبول دادرسی چقدر است.

وی افزود: مسئله دیگر که موجب طولانی شدن پرونده ها شده و گاهی به اعتماد مردم هم خدشه می‌زند، مسئله کارشناسی است. از شما تقاضا دارم وارد شوید و بررسی کنید و به ما راهکار بدهید.  هزینه کارشناسی‌ها طوری است که بسیاری از دستگاه های دولتی و مردم نمی‌توانند هزینه کارشناسی را واریز کنند و صرف نظر می‌کنند. بحث دیگر اختلاف فاحش بین کارشناسی‌ها در یک مسئله ساده مثل ساختمان است و خیلی چیز پیچیده و مبهمی نیست.

وی افزود: در برخی پرونده های جاری، تعدادی کارشناس یک ساختمان را ۶۰۰ میلیارد و یک عده دیگر یک هزار و ۶۰۰ میلیارد کارشناسی کردند.

اژه ای اظهار داشت: در همین پرونده نفتی برای یک ملک در غرب تهران سه بار در یک هفته کارشناسی انجام شد؛آن هم کارشناس های معروف. یک بار ۷۴۰ میلیارد، یک مرتبه یک هزار و ۷۰۰ میلیارد و یک مرتبه نیز هشت هزار میلیارد کارشناسی کردند. یک اتوبوس در اتوبان تهران-قم آتش می گیرد و۴۰ نفر جزغاله می‌شوند. ۲۲ بار کارشناشی می‌شود و هر کدام هم چیزی می‌گویند.

  • مشكلات با تشديد مجازات حل مي‌شود؟

وی افرود: آیا می‌خواهیم همه مشکلات را با مجازات و تشدید مجازات حل کنیم؟ برخی می‌گویند مجازات را تشدید کردید اما هنوز جرم هست. در بحث مواد مخدر، قوانینی از سالیان قبل داشتیم و خیلی وقت ها تشدید شده و الان می‌خواهند تخفیف بدهند. می‌گویند اعدام جواب نداد و فلان مشکلات را هم دارد. باید ببینیم هدف ما از اعدام چه بوده؟ آیا کارهایی که باید در بحث مواد مخدر انجام می‌شده انجام شده است؟ من‌نمی خواهم از اعدام طرفدازی کنم. آیا همه کارها را رها کردیم و همه نتیحه را از اعدام می‌خواستیم و حالا می‌خواهیم نباشد؟

وی افزود: حتی اگر اعدام در بحث مواد مخدر هم کم شود غربی‌ها نمی‌گویند کار خوبی کردید. مسئله دیگر این است که اعدام را بر نداریم و دو سال دیگر بگوییم وضعیت بدتر شده است. اگر اعدام را کم می‌کنند حداقل یک مجازاتی را جایگزین کنند که نقش بهتر از اعدام را داشته باشد و اثر منفی اعدام را نداشته باشد و باید روی این مطالعه شود.