یکشنبه 3 تیر 1397 | به روز شده: 40 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 14 شهریور 1396 - 18:03:09 | کد مطلب: 381236 چاپ
ابتکاری در صنعت فضانوردی؛

نابودی زباله‌های فضایی با جاروبرقی مویی

دانش > فضا - همشهری آنلاین:
جمع‌آوری زباله‌های فضایی با استفاده از سیستم‌های فضایی متفاوتی صورت می‌گیرد که ضخامتی کم‌تر از موی انسان دارند.

به گزارش مهر، سال گذشته ماهواره Sentinel-۱A آژانس فضانوردی اروپا در برخورد با یک تکه زباله فضایی سرگردان در مدار زمین دچار خساراتی شد که خوشبختانه تأثیر منفی چندانی بر عملکرد صفحات خورشیدی و کل ساختار این ماهواره نداشت اما اگر این تکه زباله ابعاد بزرگ‌تری داشت آنگاه باید حادثه سختی را نظاره‌گر می‌شدیم.

برخی از این زباله‌های سرگردان که شمارشان به حدود نیم میلیون قطعه می‌رسد تا ۲۸ هزار کیلومتر بر ساعت هم سرعت دارند. آنها همواره تهدیدی جدی برای سامانه‌های فضایی و فضاپیماها به شمار می‌آیند.

کارشناسان تهدید این قطعات سرگردان را تا آن حد جدی می‌دانند که به گفته جیسون درلت، مدیر اجرایی برنامه پروژه‌های مفهومی پیشرفته ناسا موسوم به NIAC ممکن است به تعطیلی کامل حضور انسان در فضا منجر شود.

حالا گروهی از محققان بنگاه فضایی The Aerospace Corporation واقع در کالیفرنیا وارد عمل شده تا راه‌حلی جدی و مؤثر برای پایان بخشیدن به چالش زباله‌های فضایی سرگردان پیدا کنند. آنها با NIAC قراردادی منعقد کرده‌اند که طی آن به ازای دریافت نیم میلیون دلار اقدام به طراحی و ساخت کاوشگرهای فضایی کند که همچون جاروبرقی زباله‌های فضایی سرگردان را شکار و جمع‌آوری می‌کند.

این فناوری Brane Crafts نام دارد که تقریبا یک متر ابعاد داشته و جالب این که باریک‌تر از موی انسان است.

عملکرد این فناوری بدین گونه است که پس از در اختیار گرفتن تکه زباله فضایی مورد نظر، آن را به سوی اتمسفر زمین کشانده و در آنجا می‌سوزاند. بدین ترتیب زباله‌هایی از این دست در ارتفاع حدودا ۳۰۰ کیلومتری زمین نابود می‌شوند.