شنبه 2 تیر 1397 | به روز شده: 56 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 22 شهریور 1396 - 21:24:17 | کد مطلب: 382079 چاپ
حكم دادگاه يكشنبه اعلام مي‌شود

پایان محاکمه متهمان پرونده بنیتا

اجتماع > اجتماعی - محمد جعفری:
متهمان پرونده قتل بنیتا در آخرین جلسه محاکمه جزئیات تازه‌تری از آنچه باعث مرگ دختر هشت‌ماهه شده را بازگو کردند و گفتند که نمی‌خواستند باعث مرگ بنیتا شوند.

آنها بايد تا يكشنبه منتظر بمانند تا رأي دادگاه صادر و سرنوشت‌شان مشخص شود.آخرين جلسه رسيدگي به پرونده قتل بنيتا ديروز در شعبه نهم دادگاه كيفري يك استان تهران به رياست قاضي محمدي كشكولي و با حضور قاضي كيخا و عباسي برگزار شد. اين بار احمد، چهارمين متهم پرونده كه تا همين چند روز قبل متواري بود نيز به دادگاه منتقل شد.

بعد از اعلام رسميت دادگاه او در جايگاه ايستاد و گفت: من نه ماشين را ديدم و نه بچه را. چون معتاد بودم چند روز بعد از اينكه محمد(متهم رديف اول) پرايد را دزديد به كمپ رفتم و حدود 40روز آنجا بودم تا اينكه چند روز قبل برگشتم و از ماجرا با خبر شدم و خودم به پليس آگاهي رفتم.

  • آخرين دفاع

در اين جلسه محمد (متهم رديف اول) نيز در جايگاه ايستاد تا براي آخرين بار از خودش دفاع كند. او گفت: من اتهام قتل را قبول ندارم. اصلا وجودش را هم ندارم كه بخواهم كسي را بكشم. روز حادثه، وقتي پرايد روشن را ديديم، مهدي(متهم رديف دوم) به من گفت كه بنشين پشت فرمان. من هم سوار شدم و ماشين را به همراه كودكي كه داخل آن بود دزديدم. از طرفي بعد از سرقت لوازم خودرو، آن را جلوي دوربين مداربسته يك ابزارفروشي در پاكدشت، جايي كه پر‌رفت‌وآمد بود پارك كردم. آنجا 2استخر، ميدان تره‌بار و يك ابزارفروشي قرار دارد و پر‌رفت‌وآمد است. من ماشين را طوري پارك كردم كه ديده شود. مي‌خواستم ماشين را همان نزديكي محل سرقت رها كنم اما مهدي گفت آن را ببرم. من قاتل نيستم.

سپس مهدي (متهم رديف دوم) در آخرين دفاع از خودش گفت: من نتوانستم براي نجات بچه كمك كنم. معتاد بودم و اين كار را بلد نبودم. من اگر نتوانستم بچه را تحويل بدهم حداقل قاتلش را تحويل دادم. اما حالا خانواده كودك اعدام من را هم مي‌خواهند. بعد از اين حادثه همسرم درخواست طلاق داده، مادرم سكته كرده و پدرم هم ديگر به مغازه‌اش نمي‌رود. من معتاد بودم اما سرقت نكردم.

  • تشريح اقدامات پليس

در بخشي از اين جلسه سرهنگ فلاح، جانشين پايگاه يازدهم پليس آگاهي به جايگاه فراخوانده شد تا پاسخگوي اقدامات پليس براي كشف حقيقت در پرونده بنيتا باشد. او گفت: روز سوم مرداد(زماني كه جسد دختربچه داخل خودرو كشف شد) پدر بنيتا گفت كه فردي با او تماس گرفته و از محل نگهداري كودك خبر دارد.

ما وارد عمل شديم و همان شب محمد و مهدي بازداشت شدند و نيمه شب جسد بنيتا در خودروي پدرش كشف شد. در ادامه رئيس دادگاه پرسيد: چطور گشتي‌هاي پليس نتوانستند خودرو را پيدا كنند كه سرهنگ فلاح پاسخ داد: ما همه اقداماتي را كه در توان‌مان بود انجام داديم اما در محل كشف خودرو تردد آنچناني نمي‌شود. از طرفي خودرو كثيف بود و داخلش به درستي ديده نمي‌شد.

  • در كشف حقيقت كوتاهي شده

وكيل مدافع اولياي دم نفر بعدي بود كه در جايگاه قرار گرفت. او گفت: سؤال من از پليس اين است كه اگر يكي از شهروندان با خانواده بنيتا تماس نمي‌گرفت و ماجرا را اطلاع نمي‌داد، اين ماجرا چطور كشف مي‌شد؟ چند روز بايد جسد طفل هشت‌ماهه در خيابان و داخل ماشين مي‌ماند تا مأموران بتوانند آن را كشف كنند؟ در اين پرونده كوتاهي شده است.در اين هنگام پدر بنيتا لباس‌هايي را كه روز حادثه به تن داشت بالا گرفت و گفت من همه تلاشم را براي نجات بچه‌ام انجام دادم و لباس‌هايم به اين روز افتاد. اما اينها در نهايت به دخترم رحم نكردند.

  • متهم قصدي براي جنايت نداشت

در ادامه اين جلسه، سليماني، وكيل مدافع محمد (متهم رديف اول) به دفاع از او پرداخت و گفت: موكلم هنگام رها كردن خودرو كولر را روشن گذاشته است و كشف خودرو بدون بنزين و درحالي‌كه باتري‌اش خالي شده بود ادعاي او را تأييد مي‌كند. از سويي او خودرو را زير سايه درخت و در محلي پر تردد و مسكوني كه در نزديكي‌اش بازار تره بار بود پارك كرده و ادعا مي‌كند كه فكر مي‌كرده چون پليس در تعقيبش بوده در همان دقايق اوليه خودرو كشف و كودك به خانواده‌اش تحويل داده مي‌شود. وي ادامه داد: موكلم قصد و نيتي براي به قتل رساندن بنيتا نداشته و تلاش كرده كودك را در محلي كه در ديد عموم باشد رها كند. در ادامه وكيل مدافع متهم رديف دوم نيز به دفاع از موكلش پرداخت.

  • بنيتاهاي ديگر در خطر هستند

پس از پايان دفاعيات اين وكيل، محمد شهرياري، سرپرست دادسراي امور جنايي در جايگاه ايستاد و در توضيحاتي گفت: اين سؤال مطرح است كه چرا متهم رديف اول با وجود ارتكاب 120فقره سرقت آزاد بود. حقيقت اين است كه او پس از دستگيري حدود 14‌ماه با قرار بازداشت موقت در زندان بود و طبق قانون، مدت زمان بازداشت موقت متهم نبايد از حداقل مجازات تعيين شده براي آن جرم بيشتر باشد.

بنابراين او با وثيقه 200ميليوني آزاد شده بود و اين كار كاملا قانوني است. وي ادامه داد: قصد دفاع از متهمان را ندارم اما همگي به موضوع پيشگيري از جرم بي‌توجه هستيم. مثلا بارها هشدار داده شده كه خودروي روشن را در خيابان رها نكنيد. پرونده بنيتا زنگ خطري براي خانواده‌ها و آحاد جامعه است. دقت كنيم كه بنيتاهاي ديگر در خطر هستند.
با پايان آخرين دفاعيات موكلان و متهمان ختم جلسه اعلام شد و رئيس دادگاه گفت كه حكم متهمان روز يكشنبه هفته آينده اعلام خواهد شد.

براساس اين گزارش روز 29تيرماه امسال خودروي پدر بنيتاي هشت ماهه درحالي‌كه دختر بچه داخل آن بود از مقابل خانه‌شان در منطقه مشيريه تهران ربوده شد. 5روز بعد پليس خودرو را درحالي‌كه دختربچه در آن جان باخته بود كشف كرد و 4نفر در اين رابطه دستگير شدند.