چهارشنبه 28 شهریور 1397 | به روز شده: 30 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 24 آذر 1396 - 16:22:07 | کد مطلب: 392576 چاپ
سازمان ملل اعلام کرد:

مدرک قطعی دربارۀ منشاء موشک‎های شلیک شده به عربستان وجود ندارد

جهان > غرب آسیا - همشهری آنلاین:
جانشین سخنگوی دبیرکل سازمان ملل پنجشنبه ۱۴ دسامبر اعلام کرد که هیچ مدرک قطعی دربارۀ منشاء موشک‌هایی که از یمن به سوی عربستان سعودی شلیک شده‌اند، وجود ندارد.

موشک یمن

به گزارش یورونیوز فرحان حق در جریان نشستی خبری در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: «همانطور که می‌دانید دبیرکل سازمان ملل هر شش ماه یک‌بار گزارشی دربارۀ اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ارائه می‌دهد؛ گزارشی که شامل جزئیاتی از جنبه‌های مختلف فعالیت‌های مرتبط با ایران می‌شود. در بخشی از این گزارش نیز به تجزیه تحلیل سلاح‌ها پرداخته شده است؛ به موشک‌هایی که از یمن به سمت عربستان سعودی شلیک شده‌اند. در پاراگرافی در این گزارش که شما هم می‌توانید امروز در اختیار داشته باشد و بخوانید و همچنین بصورت سند تا آخر وقت امروز یا فردا منتشر خواهد شد، گفته شده است که هیچ شواهد قطعی در مورد منشاء این موشک‌ها وجود ندارد.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که محمد علی الحوثی، رئیس شورای عالی انقلاب یمن نیز روز پنج‌شنبه ایرانی بودن موشک‌های شلیک شده به یمن را رد کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری ایرنا، او در صفحۀ خود در شبکۀ اجتماعی توییتر نوشت: «اگر براساس ادعای آمریکایی‌ها، موشک‌های ما از ایران تامین می‌شد، از تهران [برای مقابله با بمباران ائتلاف عربی] پدافند موشکی می‌گرفتیم. بسیار خنده‌دار است که این سخنان را آمریکایی‌هایی بر زبان می‌آورند که متجاوزان به یمن را به سلاح‌های ممنوعه تجهیز کرده‌اند و کمر به قتل ملت یمن بسته‌اند. آمریکا در عرصه‌های سیاسی و نظامی جنگ یمن شکست خورده است و این امر نشان می‌دهد که تسلیحات آمریکایی از جمله سامانه موشکی پاتریوت و دیگر سلاح‌های آنها کارآیی خود را از دست داده‌اند.»

عبدالمالک العجری، از اعضای شورای سیاسی انصارالله یمن نیز در پیامی توییتری نوشت: «آمریکایی‌ها برای انحراف [افکار عمومی] جهان عرب از موضوع بیت‌المقدس و [ممانعت] از خشم آنها نسبت به اسرائیل، می‌خواهند ایران‌هراسی کنند.»