شنبه 31 شهریور 1397 | به روز شده: 5 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 10 دی 1396 - 00:15:40 | کد مطلب: 394120 چاپ

جنایی‌نویس آمریکایی در ۷۷ سالگی درگذشت

فرهنگ > ادبیات - همشهری آنلاین:
سو گرافتن که در دنیای ادبیات جنایی با مجموعه «الفبای کینزی میلهاون» شناخته می‌شد، پس از دو سال مبارزه با بیماری سرطان در ۷۷ سالگی در خانه خود در کالیفرنیا از دنیا رفت.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از بوك‌سلر، او خالق يك مجموعه محبوب و پرفروش جنايي معمايي بود كه هر جلدش با يك حرف آغاز مي‌شد. آخرين مجلد «الفباي كينزي ميلهاون» هم «واي به نشانه ديروز» نام داشت كه تابستان امسال به بازار آمد. گرافتن در دوران زندگي خود هرگز اجازه نداد كتاب‌هايش به فيلم سينمايي يا مجموعه تلويزيوني تبديل شود و به گفته دخترش جيمي كلارك، اين مجموعه با حرف Y به پايان رسيده است.

قهرمان داستان‌هاي جنايي معمايي او يك كارآگاه زن به نام كينزي ميلهاون است كه در شهر خيالي سانتاترزا در كاليفرنيا زندگي مي‌كند و نخستين بار در 1982 با كتاب «اي به نشانه غيبت در لحظه وقوع جرم» به مخاطبان معرفي شد. اين كتاب در فهرست پرفروش‌هاي بازار آمريكا در صدر بود و در گوشه و كنار دنيا به 26 زبان ترجمه و منتشر شد.

گرافتن به واسطه تيزهوشي ذاتي و شخصيت‌هايي كه خلق مي‌كرد همواره ستايش مي‌شد و براي مجموعه آثارش مورد توجه هم قرار گرفت. از جمله افتخارهاي او مي‌توان به مدال‌هاي انجمن جنايي‌نويسان بريتانيا و معمايي‌نويسان آمريكا اشاره كرد.