یکشنبه 1 مهر 1397 | به روز شده: 1 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 15 دی 1396 - 16:19:57 | کد مطلب: 394584 چاپ

بازیگر برنده اسکار رئیس داوران کن شد

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
مدیران جشنواره فیلم کن کیت بلانشت را به ریاست هیات داوران بخش مسابقه رسمی این رویداد در سال ۲۰۱۸ برگزیدند تا او دوازدهمین زن در تاریخ ۷۱ ساله کن باشد که این مسئولیت را بر عهده می‌گیرد.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از گاردين، بازيگر 48 ساله استراليايي كه در ماه‌هاي اخير نامش در پرونده رسوايي جنسي هاليوود بيش از بسياري از همتايان خود شنيده مي‌شد، با انتشار بيانيه‌اي درباره حضور خود در بهار آينده در جشنواره كن گفت: «من در این سال‌ها در مقام بازیگر، تهیه‌کننده و... در بخش‌هاي مختلف کن شركت كرده‌ام اما هرگز صرفاً لذت ناشی از تماشاي گنجینه فیلم‌های بزرگ جشنواره را نچشيده بودم.»

بلانشت سال 2014 برای «جازمین غمگین» به کارگردانی وودی آلن اسکار بهترین بازیگر زن و يك دهه پيش از آن در 2004 برای ايفاي نقش كاترين هپبرن در «هوانورد» مارتين اسكورسيزي اسکار بهترین بازیگر زن مکمل را برد. او برای بازي در فیلم‌های «الیزابت»، «یادداشت‌‌هایی بر يك رسوایی»، «من اینجا نیستم» (برنده جايزه بهترين بازيگر جشنواره ونيز)، «الیزابت: عصر طلایی» و «کارول» نامزد دريافت اسكار شده و سال گذشته میلادی فیلم موفق «ثور: رگناروک» را روی پرده داشت.

اوليويا دي‌هاويلند، سوفيا لورن، اينگريد برگمان، ژان مورو، ايزابل آجاني، ليو اولمان، ايزابل هوپر و جين كمپيون از زناني هستند كه پيش از اين رياست بخش مسابقه رسمي جشنواره كن را بر عهده داشته‌اند. سال گذشته پدرو آلمودووار اسپانیایی رئیس داوران کن بود و جایزه نخل طلايي بهترين فيلم به «مربع» يا «میدان» از سوئد رسيد.

هفتاد و يكمين دوره جشنواره فيلم كن هشت تا 19 ماه مي 2018 در شهر ساحلي جنوب فرانسه برگزار مي‌شود.