سه شنبه 3 بهمن 1396 | به روز شده: 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 19 دی 1396 - 16:21:22 | کد مطلب: 395001 چاپ

بفتای ۲۰۱۸ | فروشنده نامزد شد

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
نامزدهای جوایزآکادمی فیلم بریتانیا (بفتا) با حضور فیلم «فروشنده» در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی اعلام شد.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، در هفتادو یکمبن دوره جوایز سینمایی بفتا که از سوی آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا برگزار می‌شود فیلم «شکل آب» ساخته «گیلرمو دل‌تورو» با نامزدی در 12 شاخه پیشتاز این رویداد سینمایی نام گرفت و فیلم برنده اسکار «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی نیز در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی با فیلم‌های «او» ساخته «پل فرهوفن»، «اول پدرم را کشتند» ساخته «آنجلینا جولی»، «کنیز» از «پارک چان-ووک» و «بی‌عشق» ساخته «آندری زویاگینتسف» برای کسب جایزه رقابت خواهد کرد.

فهرست نامزدهای هفتادویکمین دوره جوایز سینمایی بفتا از این قرار است:

  •  بهترین فیلم

مرا با نامت صدا کن

تاریک‌ترین ساعت

دانکرک

شکل‌ آب

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

  • بهترین فیلم بریتانیایی

تاریک‌ترین ساعت

مرگ استالین

کشور خود خدا

لیدی مکبث

پدینگتون ۲

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

  • بهترین فیلم غیر از انگلیسی

او ساخته پل ورهوفن

اول پدرم را کشتند ساخته آنجلینا جولی

کنی ساخته پارک چان-ووک

بی‌عشق ساخته آندری زویاگینتسف

فروشنده ساخته اصغر فرهادی

  • بهترین مستند

شهر ارواح ساخته متیو هاینمن

من سیاه تو نیستم ساخته رائول پک

ایکاروس ساخته برایان فوگل

یک دنباله ناراحت‌کننده ساخته بانی کوهن

جِین ساخته برت مورگان

  • بهترین انیمیشن

کوکو

وینسنت دوست‌داشتنی

زندگی من به عنوان یک کدو سبز

  • بهترین کارگردان

بلید رانر ۲۰۴۹ ساخته دنیس ویلنو

مرا با نامت صدا کن ساخته لوکا گوادانینو

دانکرک ساخته کریستوفر نولان

شکل آب ساخته گیلرمو دل‌تورو

سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری ساخته مارتین مک‌دونا

  • بهترین فیلمنامه اصلی

برو بیرون نوشته جوردن پیل

من، تونیا نوشته استیون راجرز

لیدی برد نوشته گرتا گرویگ

شکل‌آب نوشته گیلرمو دل‌تورو

سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری نوشته مارتین مک‌دونا

  • بهترین فیلمنامه اقتباسی

من را با نامت صدا ک» نوشته جیمز آیووری

مرگ استالین نوشته آرماندو ایانوچی

ستاره‌های فیلم در لیورپول نمی‌میرند نوشته مت گرینهال

بازی مالی نوشته ارون سورکین

پدینگتون ۲ نوشته سایمون فارنبی و پل کینگ

  • بهترین بازیگر زن نقش اول

«آنت بنینگ» در «ستاره‌های فیلم در لیورپول نمی‌میرند»

«فرانسس مک‌دورماند» در «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»

«مارگت رابی» در «من، تونیا»

«سالی هاوکینز» در «شکل آب»

«سیرشا رونان» در «لیدی برد»

  • بهترین بازیگر مرد نقش اول

«دنیل دی‌-لوئیس» در «نخ خیال»

«دنیل کالویا» در «برو بیرون»

«گری اولدمن» در «تاریک‌ترین ساعت»

«جیمی بل» در «ستاره‌های فیلم در لیورپول نمی‌میرند»

«تیموثی شالمی» در «من را با نامت صدا کن»

  • بهترین بازیگر زن نقش مکمل

«الیسون جینی» در «من، تونیا»

کریستین اسکات توماس در «تاریک‌ترین ساعت»

لاری متکف در «لیدی برد»

لزلی منویل در «نخ خیال»

اکتیویا اسپنسر در «شکل‌آب»

  • بهترین بازیگر مرد نقش مکمل

«کریستوفر پلامر» در «کل پول دنیا»

«هیو گرنت» در «پدینگتون ۲»

«سم راکول» در «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»

«ویلم دفو» در «پروژه فلوریدا»

«وودی هرلسون» در «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری»

  • بهترین موسیقی متن

«بلید رانر ۲۰۴۹» ساخته «بنجامین والفیش» و «هانس زیمر»

«تاریک‌ترین ساعت» ساخته «داریو ماریانلی»

«دانکرک» ساخته «هانس زیمر»

«ماجرای فانتوم» ساخته «جانی گرین‌وود»

«شکل آب» ساخته «الکساندر دسپلات»

  • بهترین فیلمبرداری

«بلید رانر ۲۰۴۹»

«تیره‌ترین ساعت»

«دانکرک»

«شکل آب»

«سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری»

  • بهترین تدوین

«بچه راننده »

«بلید رانر ۲۰۴۹»

«دانکرک»

شکل آب»

«سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری»

  • بهترین طراحی صحنه

«دیو و دلبر»

«بلید رانر ۲۰۴۹»

«تاریک‌ترین ساعت»

«دانکرک»

«شکل‌ آب»

  • بهترین طراحی لباس

«دیو و دلبر»

«تاریک‌ترین ساعت»

«من، تونیا»

«ماجرای فانتوم»

«شکل‌ آب»

  • بهترین چهره‌پردازی

«بلید رانر ۲۰۴۹»

«تاریک‌ترین ساعت»

من، تونیا»

«ویکتوریا و عبدل»

«شگفتی»

  • بهترین صدا

«بچه راننده»

«بلید رانر ۲۰۴۹»

«دانکرک»

«شکل آب»

«جنگ ستارگان: آخرین جدای»

  • بهترین جلوه‌های بصری ویژه

«بلید رانر ۲۰۴۹»

«دانکرک»

«شکل‌آب»

«جنگ ستارگان: آخرین جدای»

«جنگ سیاره میمون‌ها»

  • بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی

«جرات داشته باش»

«مامون»

«جدا از هم»

*بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی

«امیر»

«دیو کابوی»

«غرق‌شدن»

«کار»

«ورن بویز»

  • نامزدهای جایزه ستاره نوظهور

دنیل کالویا

فلارنس پو

جاش اوکانر

تسا تامپسون

تیموثی شالمی

مراسم اعطای جوایز هفتادویکمین دوره جوایز بفتا روز هجدهم فوریه در لندن برگزار می‌شود.