سه شنبه 27 شهریور 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 21 دی 1396 - 11:55:32 | کد مطلب: 395157 چاپ

آشنایی با قلعه ویندسور

جهان > اروپا - همشهری آنلاین:
قلعه ویندسور (Windsor Castle) یک اقامتگاه سلطنتی در شهر ویندسور در شهرستان برکشایر انگلستان است که محل زندگی ملکه الیزابت دوم و خانواده‌اش است.

این اقامتگاه سلطنتی در بریتانیا با سابقه‌ای حدود ۱۰۰۰ سال، بزرگ‌ترین قلعه مسکونی در جهان است و هنوز هم یک محل کاری شمرده می‌شود.

ملکه الیزابت از این قلعه هم به‌عنوان خانه خصوصی، جایی که آخر هفته‌هایش را در آن می‌گذراند و هم به‌عنوان یک اقامتگاه رسمی سلطنتی استفاده می‌کند که برخی از وظایف رسمی‌اش را در آن انجام می‌دهد.

معمولاً قلعه ویندسور محل ملاقات ملکه با پادشاهان و روسای جمهور خارجی است. سران خارجی با کالسکه اسبی از طریق دروازه جرج چهارم وارد این ساختمان می‌شود. ضیافت دولتی سنتی در سالن سنت جرج (با ۵۵.۵ متر درازا و ۹ متر پهنا) برگزار می‌شود و میز ضیافت تا ۱۶۰ مهمان را می‌تواند جای دهد.

دعاخانه سنت جرج درون قلعه یک عبادتگاه فعال است که سرویس‌های روزانه برگزار می‌کند و به روی همه گشوده است. این دعاخانه «سلطنتی خاص» است یعنی کلیسای کوچکی که تحت سرپرستی اسقف یا سراسقفی قرار ندارد، بلکه مستقیماً به «مقام سلطنت» مرتبط است که ریاست عالیه کلیسای انگلستان را هم به عهده دارد.

بسیاری از عروسی‌های سلطنتی در سنت جرج برگزارشده است، ازجمله عروسی پرنس ادوارد (پسر کوچک ملکه)‌ و میس سوفی ریس- جونز در سال ۱۹۹۹. مراسم ترحیم سلطنتی ازجمله مراسم ترحیم ملکه مارگرت خواهر ملکه الیزابت هم در این مکان برقرار شده است. برج مدور باستانی این قلعه محل نگهداری آرشیوهای سلطنتی و کلکسیون عکس‌های سلطنتی است.

بسیاری از بخش‌های قلعه ویندسور برای عموم باز است و بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند.

در همین زمینه: