شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 51 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 25 دی 1396 - 13:53:44 | کد مطلب: 395523 چاپ

بی‌آبی در ۳۵۵ دشت کشور

شهر  > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: از ۶۰۰ دشت موجود در کشور، سطح آب‌های زیرزمینی در ۲۴۵ دشت افت قابل توجه دارد و ۳۵۵ دشت با بی‌آبی مواجه است.

به گزارش ایرنا، نگهدار اسکندری شیری یکشنبه شب در آئین معارفه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در ارومیه افزود: میزان افت آب‌های زیرزمینی در کشور به علت برداشت‌های بی‌رویه حدود 6 میلیارد مترمکعب در سال بوده و این روند موجب نگرانی بسیاری از کارشناسان حوزه آب و خاک شده است.

وی اظهار کرد: برداشت بی‌رویه با وجود کم‌آبی در بخش وسیعی از کشور همچنان ادامه دارد و منابع محدود آب بدون حساسیت به موضوع بی‌آبی، هدر می‌رود.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: علاوه بر مصرف بی‌رویه، تخریب منابع حفظ‌ کننده آب نظیر جنگل‌ها و مراتع نیز از جمله مواردی است که مشکلات بی‌آبی در آینده را تشدید می‌کند.

اسکندری بیان کرد: روند تشکیل آب در سفره‌های زیرزمینی بسیار کند بوده و سال‌های طولانی زمان نیاز داریم تا میزان هدررفت یک ساله آب را به طبیعت بازگردانیم و این امر نشان از لزوم پیشگیری در حوزه مصرف آب دارد.

وی وضعیت دریاچه ارومیه را ناگوار دانست و گفت: باید همه دست به دست هم دهیم تا با احیا و حفظ منابع آب، از بروز مشکل در آینده جلوگیری کنیم.

در این آئین ضمن قدردانی از تلاش‌های رحمان وهاب‌زاده مدیرکل پیشین منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، میرصمد موسوی به سمت مدیرکل جدید این اداره منصوب شد.

وهاب‌زاده اواخر هفته گذشته به سمت مدیرکل بازرسی و نظارت بر عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور منصوب شده بود؛ موسوی نیز پیش‌تر معاون مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی بود.

آذربایجان غربی از جمله استان‌های با ظرفیت منابع طبیعی قابل توجه در کشور است و 2 میلیون و 700 هزار هکتار عرصه مرتعی و جنگلی در این استان وجود دارد؛ 2 میلیون و 600 هزار هکتار از این میزان عرصه مرتعی و اندکی بیشتر از 101 هزار هکتار، عرصه جنگلی است.

اداره کل منابع طبیعی از جمله نهادهای فعال در حوزه احیای دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.