چهارشنبه 2 اسفند 1396 | به روز شده: 11 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 7 بهمن 1396 - 19:06:47 | کد مطلب: 396665 چاپ

روسیه: حق پاسخ به تحریم‌های آمریکا را محفوظ می‌دانیم

جهان > روسیه‌ و قفقاز - همشهری آنلاین:
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اگر مقام‌های آمریکایی ترجیح می‌دهند روابط اقتصادی و سایر روابط با روسیه را قطع کنند، این حق آنها است همان طور که ما نیز حق پاسخ دادن را برای خود محفوظ می‌داریم.

به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه گفته شده است: آمریکا در راستای ادامه فشار بر ما، تحریم های بیشتری را علیه شهروندان روس و شرکت های روسی به بهانه واهی دخالت روسیه در بحران اوکراین اعمال کرد.

در بیانیه آمده است: مقام های آمریکایی به هیچ وجه نمی توانند از این تصور واهی فارغ شوند که روسیه را می توان با خودداری از روادید آمریکا با ممنوعیت های تجاری ترساند و وادار به انصراف از اجرای سیاست مستقل در عرصه بین المللی و دفاع از منافع ملی خود کرد.

«اما دست اندرکاران استراتژی آمریکا باید بدانند که اقدامات تحریمی بی معنی این کشور که هیچ نتیجه ای نداده است، برای بخش تجاری آن زیان بار خواهد بود و واشنگتن ناتوانی خود را به تمام جهان نشان می دهد.»

در ادامه بیانیه با اشاره به اینکه تحریم های جدید علیه روسیه به بهانه اقدامات این کشور در مورد اوکراین اتخاذ شده خاطرنشان شده است: آمریکا نمی تواند نقش خود را در کودتای سال 2014 در اوکراین و برپایی جنگ داخلی در این کشور پنهان کند.

در پایان بیانیه گفته شده است: جالب توجه است که چند ساعت پیش از اعلام بسته جدید تحریم های ضدروسی، جان هانتسمن سفیر آمریکا در روسیه، مقاله ای را در روزنامه مسکو تایمز منتشر و در آن برای بهبودی روابط روسیه و آمریکا ابراز علاقه مندی کرد.همان طور که شاهد هستیم واشنگتن از تمایل سفیر خود حمایت نمی کند.

وزارت دارایی آمریکا روز جمعه دو مقام ارشد روس از جمله معاون وزیر انرژی این کشور و نیز 19 نفر از شهروندان روس و مقام های جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را تحریم کرد.

در فهرست جدید تحریمی آمریکا 20 شرکت روسی ازجمله شرکت های صنعتی سیلاوی ماشینی و تخنوپروم اکسپورت قرار گرفته است.

آمریکا از سال 2014 و با تغییر حکومت اوکراین و جداشدن منطقه کریمه از این کشور و وقوع مناقشه در منطقه دونباس، چندین بسته تحریم های مالی و اقتصادی علیه روسیه وضع کرده است و اتحادیه اروپا نیز از این سیاست های واشنگتن پیروی می کند.