چهارشنبه 31 مرداد 1397 | به روز شده: 8 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 16 بهمن 1396 - 16:58:40 | کد مطلب: 397474 چاپ

ارتباط بهداشت دندان‌ها با قندخون در مبتلایان به دیابت

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
پزشکان در یک مطالعه جدید بر اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان در مبتلایان به دیابت نوع ۲ تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، متخصصان علوم پزشکی در اسپانیا با مشاهده تاثیر رعایت بهداشت دهان و دندان روی سطح گلوکز خون در مبتلایان به دیابت نوع ۲ بر اهمیت داشتن دندان‌های سالم تاکید کردند.

برآورده‌ها حاکی از آن است که حدود ۳۰ میلیون نفر در آمریکا به دیابت مبتلا هستند و دیابت نوع ۲ شایع‌ترین نوع دیابت است که ۹۰ تا ۹۵ درصد تمامی موارد را شامل می‌شود.

دیابت نوع دو زمانی بروز می‌کند که سلول‌های بدن از واکنش به هورمون انسولین خودداری می‌کنند و این شرایط مقاومت انسولینی خوانده می‌شود که در نتیجه آن سطح گلوکز خون بیشتر بالا می‌رود.

در صورتی که سطح گلوکز خون به درستی کنترل نشود احتمال بروز مشکلات دیگر افزایش می‌یابد که از جمله می‌توان به آسیب‌دیدگی اعصاب، مشکلات بینایی و پوستی اشاره کرد.

نتایج مطالعات پیشین نیز نشان داده بین دیابت نوع ۲ و بیماری لثه ارتباط دوطرفه‌ای وجود دارد به این صورت که مبتلایان به دیابت نوع ۲ بیشتر در معرض ابتلا به بیماری لثه هستند و بیماری لثه خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، متخصصان اسپانیایی در این بررسی جدید دریافتند در مبتلایان به دیابت نوع ۲ رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند در کنترل سطح گلوکز خون موثر باشد.