سه شنبه 30 مرداد 1397 | به روز شده: 39 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 16 بهمن 1396 - 16:35:49 | کد مطلب: 397499 چاپ

دوشنبه ۱۶ بهمن | ادامه پس‌لرزه آمار اقتصادی آمریکا در بازار جهانی طلا

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:
قیمت طلا دوشنبه ۱۷ بهمن‌ماه پس از آمار اشتغال بهتر از حد مطلوب آمریکا که دورنمای افزایش بیشتر نرخ‌های بهره این کشور در سال جاری را تقویت کرد کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۳۳۰.۶۰ دلار رسید.

بهای معاملات این بازار روز جمعه ۱.۲ درصد سقوط کرده بود که بزرگترین کاهش قیمت یک روزه از هفتم دسامبر بود. این فلز ارزشمند هفته گذشته شاهد بزرگترین کاهش هفتگی از هفته منتهی به هشتم دسامبر بود.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۳۳۳.۳۰ دلار رسید.

به گفته بارناباس گان تحلیلگر بانک OCBC، دورنمای قیمت طلا تحت تاثیر رشد بازده اوراق قرضه و دورنمای اقتصادی مطلوب آمریکا، منفی شده است. بالارفتن انتظارات برای افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، به بهبود ریسک‌پذیری کمک کرده و به ضرر طلا خواهد بود.

بازارهای معاملات آتی طلا روز جمعه پس از انتشار آمار اشتغال آمریکا که احتمال افزایش سه دور یا بیشتر نرخ‌های بهره این کشور در سال میلادی جاری را افزایش داد، واکنش نشان دادند و ارزش معاملات افت چشمگیری پیدا کرد.

بر اساس گزارش رویترز، در نشست هفته گذشته بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره بدون تغییر ماند، اما دورنمای تورم تحکیم شد و روند تدریجی افزایش نرخ‌های بهره مورد تاکید قرار گرفت.

طلا به نرخ‌های بهره بالاتر آمریکا فوق‌العاده حساس است زیرا بالا رفتن نرخ‌های بهره جذابیت سرمایه‌گذاری در طلا که سوددهی ندارد را کمتر می‌کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۶.۶۹ دلار رسید. این فلز هفته گذشته ۴.۶ درصد کاهش یافته بود که بزرگترین کاهش هفتگی از هفته منتهی به هفتم ژوییه بود.

هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۲ درصد افزایش یافت و ۹۸۷.۹۵ دلار معامله شد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، در ۱۰۴۱.۵۰ دلار ایستاد.