چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 9 اسفند 1396 - 12:42:13 | کد مطلب: 399609 چاپ

زنگ نماز به ساعت آموزشی مدارس اضافه شد

دین و اندیشه > دین - همشهری‌آنلاین:
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: بر اساس سند جامع توسعه و تعمیق فرهنگ نماز، زمانی به عنوان زنگ نماز در ساعات آموزشی مدارس در نظر گرفته شده و قانونگذار نیم ساعت زمان برای این زنگ پیش‌بینی کرده‌است .

محمدرضا مسیب‌زاده؛ مدير كل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌و‌پرورش در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت اجرای سند جامع توسعه و تعمیق فرهنگ نماز در مدارس کشور، اظهار کرد: سند جامع توسعه و تعمیق فرهنگ نماز، یک سند جامع نظام مهندسی است و کاملا تمام ارکان آموزش و پرورش در آن دیده شده است. این سند یک برنامه مدون، دقیق و کامل است که مطالعات آن از سال‌های گذشته شروع شد و سرانجام در سال 91 به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید و توسط رئیس‌جمهور به آموزش و پرورش ابلاغ شد.

مسيب‌زاده افزود: بر اساس این سند، زمانی به عنوان «زنگ نماز» در ساعات آموزشی مدارس در نظر گرفته شد و قانونگذار نیم ساعت زمان برای این زنگ پیش بینی کرد. در واقع برای برگزاری نماز جماعت در مدارس، نیم ساعت به سرجمع ساعات آموزشی مدارس اضافه شد و باوجود‌ آن‌که قبلا ممکن بود از زنگ تفریح یا زنگ کلاس‌ها برای نماز جماعت کم و زیاد کنیم اما اکنون قانونگذار تصویب کرده اجرای برنامه نماز در ساعاتی که با افق شرعی هم‌زمان شود اجرا بشود.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: حضور دانش‌آموز در نماز جماعت اختیاری‌ست، اما توصیه ما به شرکت در نماز جماعت است.

او افزود: تمام مدارس ما در سطح کشور که شرایط برگزاری نماز را دارند و افق شرعی به ساعت حضور دانش‌آموزان در مدارس می‌خورد زنگ نماز را جزو برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزشی و پرورشی قرار می‌دهند.

مسیب‌زاده درباره توسعه مدارس قرآنی عنوان کرد: همه مدارس ما مدارس قرآنی است و در نظام جمهوری اسلامی مدرسه‌ای نداریم که مدرسه قرآن نباشد، اما رویکرد برخی مدارس ویژه‌تر است به عنوان مثال مدیر مدرسه سبقه قرآنی دارد و دانش‌آموزان رغبت بیشتری دارند.

او افزود: مدارس قرآن عموما در مقطع ابتدایی هستند و می‌توانند بین دو تا شش ساعت فعالیت‌های قرآنی را بیشتر انجام دهند. معلم ویژه و متخصص قرآن در مدرسه حضور دارد و همانند مدارس ورزش و معارف اسلامی است. قرآن‌آموزی در این مدارس غنی‌تر دنبال می‌شود و آیین‌نامه آموزشی دارد که مصوب شورای عالی آموز ش و پرورش است. بحث توسعه این مدارس را همانند دیگر مدارس دنبال می‌کنیم، اما توسعه فعالیت‌های قرآنی در تمام مدارس کشور بیشتر در اولویت است.