پنج شنبه 26 مهر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 10 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 22 فروردین 1397 - 16:46:50 | کد مطلب: 402555 چاپ

پاسخ به سعودی؛ تولید کنندگان القاعده و داعش سرنوشت صدام را به یاد داشته باشند

ایران > سیاست‌خارجی - همشهری آنلاین:
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات اخیر ولیعهد و وزیر خارجه عربستان در پاریس گفت؛ تولید کنندگان القاعده و داعش و جنگ‌افروزان یمن لازم است سرنوشت صدام را به یاد‌آورند.

به گزارش ایرنا از مرکز دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات ضدایرانی ولیعهد و وزیر امور خارجه عربستان در سفر به فرانسه گفت: کسانی که نام خود و کشورشان را در لیست متجاوزان و جنایتکاران منطقه ثبت کرده‌اند و در ردیف دیکتاتورهای متجاوز و جنایتکاری چون صدام قرار گرفته‌اند، باید بدانند که با طرح ادعاهای بی‌پایه و اساس علیه ایران، نمی‌توانند واقعیات را نادیده بگیرند.

وی اضافه کرد: ملت‌های منطقه نقش عربستان سعودی را در تولید، ترویج و تسلیح افراط گرایان خشونت طلب و تروریست را که در ادوار مختلف و با عناوین گوناگون همچون القاعده و داعش و گروه‌های مشابه، جنایات و فجایع انسانی بی‌شماری در برخی از کشورهای همسایه، منطقه و جهان مرتکب شده‌اند، فراموش نخواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر امروز به هر دلیل رژیم آل سلمان نیازمند تغییر فصلی چهره و استتار کارنامه تاریک خود در این برهه از زمان باشند و به حکم اضطرار و با صرف میلیاردها دلار، دل در گرو خرید حمایت‌های برخی کشورهای فرامنطقه دارند، باید نگاهی دوباره و از سر تدبیر به تاریخ نه چندان دور منطقه و بویژه سرنوشت دوست و هم پیمان منطقه‌ای خود یعنی صدام، داشته باشند.

وی تصریح کرد: سرنوشت محتوم آل سلمان با این نوع نگاه و فرافکنی و خرید امنیت و حمایت از دیگران و پشتیبانی از گروه‌های تروریستی تغییری نخواهد کرد.

قاسمی افزود: حکام کنونی عربستان خود را در کنار رژیم صهیونیستی تبدیل به نماد تجاوز و جنایت در خاورمیانه کرده‌اند و با دخالت در امور داخلی دیگر کشورهای منطقه، به بی‌ثباتی و معضلات و مصائب منطقه می‌افزایند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: برخی سران عربستان سعودی در گذشته و حال، با سیاست‌های ناپخته و اشتباه از جمله حمایت بی چون و چرا از صدام، ایجاد، هدایت و حمایت از القاعده، زایش داعش و دیگر گروه‌های تروریستی، تجاوز به یمن و اینک تلاش خفت بار برای اتحاد و هم پیمانی با رژیم صهیونیستی، غرب آسیا را با بحران‌ها، تنش‌ها، بی ثباتی‌ها و جنگ‌های مستمر و طولانی رو به رو کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان گفت: امیدواریم مقامات فرانسوی در گفت‌وگوهای خود با مقامات سعودی، آموخته‌ها و عبرت‌های برجای مانده از سرنوشت متجاوزین و دیکتاتورهای پیشین منطقه را به مهمانان خود یادآور شده باشند.