پنج شنبه 26 مهر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 9 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 27 فروردین 1397 - 16:32:27 | کد مطلب: 402897 چاپ

اسپیلبرگ نخستین فیلمساز ۱۰ میلیارد دلاری تاریخ شد

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
استیون اسپیلبرگ که او را بانی هالیوود نوین می‌دانند، نخستین کارگردان تاریخ سینما لقب گرفت که مجموع فروش فیلم‌هایش در گیشه به یک عدد ۱۱ رقمی رسیده است.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از اينديپندنت، اسپيلبرگ بر اساس آخرين آمار نشريه اقتصادي فوربس ثروتي معادل سه ميليارد و 600 ميليون دلار دارد. آخرين فيلم او در مقام كارگردان «بازيكن آماده شماره يك» است كه تا امروز 114 ميليون دلار فروخته تا به اين ترتيب درآمد تمام فيلم‌هاي او از مرز 10 ميليارد دلار بگذرد. اسپيلبرگ دو اسكار بهترين كارگرداني هم در كارنامه دارد و «بازيكن آماده شماره يك» از نظر فروش هفدهمين فيلم اوست.

«اي‌تي: موجود فرازميني»، «پارك ژوراسيك» و «اينديانا جونز و قلمرو جمجمه بلورين» پرفروش‌ترين فيلم‌هاي دوران حرفه‌اي كارگردان 71 ساله آمريكايي است. رده‌هاي دوم تا چهارم موفق‌ترين فيلمسازان تاريخ سينما در گيشه به ترتيب پيتر جكسن (خالق سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها») با 6.52 ميليارد دلار، مايكل بي (خالق «پسران بد» و «تبديل‌شوندگان») با 6.41 ميليارد دلار و جيمز كامرون (خالق «تايتانيك» و «آواتار») با 6.13 ميليارد دلار هستند.

ديويد ييتس انگليسي به لطف ساختن چند فيلم از مجموعه «هري پاتر» با پنج ميليارد و 340 ميليون دلار پنجمين فيلمساز موفق تاريخ است و كريستوفر نولان (كارگردان سه‌گانه «شواليه تاريكي») با چهار ميليارد و 750 ميليون دلار در رده ششم قرار دارد. رابرت زمكيس، تيم برتن و كريس كلبموس فيلمسازان چهار ميليارد دلاري اين فهرست هستند و ريدلي اسكات هم در كمال شگفتي با سه ميليارد و 900 ميليون دلار روي پله دهم نشسته است.