دوشنبه 23 مهر 1397 | به روز شده: 14 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 - 10:16:08 | کد مطلب: 405486 چاپ

برنامه سازمان جهانی بهداشت برای حذف چربی‌های ترانس

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
سازمان جهانی بهداشت برنامه‌ای را برای کمک به کشورها برای حذف کردن چربی‌های مصنوعی ترانس از منابع غذایی تا سال ۲۰۳۰ جهانی اعلام کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) منتشر شد، اعلام کرد حذف کردن چربی‌های ترانس برای پیشگیری از مرگ‌های زودرس به علت بیماری‌های قلبی- عروقی در سراسر جهان ضروری است.

تخمین سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد مصرف چربی‌های ترانس که به‌طورمعمول در غذاهای آماده و فراوری‌شده یافت می‌شود،  هرسال به مرگ بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر در جهان به علت بیماری قلبی منتهی می‌شود.

چندین کشور از جمله دانمارک توانسته‌اند با وضع محدودیت‌های قانونی بر روغن‌های تولیدشده در مقیاس صنعتی چربی‌های ترانس از غذاها حذف کرده‌اند.

ابتکار عمل سازمان جهانی بهداشت با نام REPLACE رهنمودهایی برای همه کشورها درباره چگونگی حذف کردن چربی‌های مصنوعی ترانس از غذاهایشان فراهم می‌کند تا امکان ریشه‌کنی استفاده از این چربی‌ها در جهان فراهم شود.

چربی‌های مصنوعی ترانس هنگامی ایجاد می‌شوند که روغن‌های گیاهی در کارخانه‌ها در روندی به نام هیدورژناسیون جامد می‌شوند. این چربی‌های هیدروژنه شده در غذاهای سرخ‌کرده، غذاهای آماده و پخته به کار می‌روند و در فراورده‌هایی مانند روغن‌های جامد گیاهی، مارگارین قالبی، کافی‌میت‌ها و غذاهای منجمد آماده پخت نیز وجود دارند.