جمعه 27 مهر 1397 | به روز شده: 8 ساعت و 39 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 30 تیر 1397 - 16:24:55 | کد مطلب: 411301 چاپ

سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد باز می‌گردد

ایران > قوای سه‌گانه - همشهری آنلاین:
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: بر اساس مصوبه امروز (۳۰ تیر) این مجمع سپنتا نیکنام عضو شورای شهر می‌تواند در این شورا به فعالیت خود ادامه دهد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری درباره طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و حضور اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ، گفت: این طرح درمجمع تصویب شد.

وی افزود: بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام اقلیت‌های دینی می‌توانند در شوراهای اسلامی شهر و روستا نامزد شوند.

سپنتا نیکنام منتخب شورای شهر یزد که برای دومین بار قرار بود بعنوان هفتمین عضو وارد این شورا شود با شکایت نفر چهل و پنجم این انتخابات، توسط شعبه 43 دادگاه دیوان عدالت اداری معلق شد.

این پرونده پس از اظهار نظرهای فراوان، به فقهای شورای نگهبان سپرده شد که در نهایت این شورا رای به لغو عضویت نیکنام داد.

مجلس شورای اسلامی برای حل این موضوع در اقدامی طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را با دو فوریت به مجلس ارائه کرد که در جلسه 21 آذر با 152 رای موافق با اصلاح آن موافقت شد.

در اصلاحیه ماده 30 تبصره یک آمده است: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.

اما این طرح مجلس با ایراد شورای نگهبان مواجه شد. در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه 24 دی 96 با اصرار بر مصوبه قبلی خود، این طرح را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند.