یکشنبه 1 مهر 1397 | به روز شده: 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 19 دی 1386 - 22:10:26 | کد مطلب: 41364 چاپ

آشنایی با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

جهان > آمریکا - همشهری‌آنلاین:
رئیس جمهور آمریکا بر اساس قانون اساسى این کشور باید شهروند بومى متولد آمریکا و حداقل داراى ۳۵ سال سن باشد.

کاندیداهاى ریاست جمهورى در این کشور که هر 4 سال یکبار انجام مى‌شود چند ماه قبل از انتخابات ریاست جمهورى انتخاب مى‌شوند و روز آن اولین سه‌شنبه پس از اولین دوشنبه در ماه نوامبر است.

بر اساس اصلاحیه بیست و دوم قانون اساسى آمریکا (مصوب۱۹۵۱) دوره ریاست جمهوری آمریکا به دو دوره 4 ساله محدود شده است و یک رئیس جمهور کلاً نمی‌تواند بیش از دو دوره رئیس جمهور باشد. معاون رئیس جمهور هم در  این کشور علاوه بر داشتن حق جانشینى، رئیس مجلس سنا نیز هست.

more  نظام انتخاباتی آمریکا / الکترال چیست؟ /

انتخاب رئیس جمهور در آمریکا بر اساس سیستم موسوم به الکتورال صورت می‌گیرد و اگر چه اسم نامزدها در برگه‌های اخذ رأى نوشته می‌شود، اما مردم  در عمل به طور مستقیم به رئیس جمهور  و معاون او رأى نمى‌دهند؛ به این معنی که رای‌دهندگان هر ایالت؛ فهرستى از انتخاب کنندگان رئیس‌جمهور (electors) را انتخاب مى‌کنند که تعداد آنها هم برابر با تعداد سناتورها و نمایندگانى است که آن ایالت در کنگره دارد.

سپس کاندیدایى که بیشترین آرا را در هر ایالت به‌دست می‌آورد، در واقع صاحب همه آراى انتخاباتی آن ایالت می‌شود.

سپس انتخاب کنند‌گان ۵۰ ایالت و منطقه کلمبیا (جمعا ۵۳۸ نفر) مجمعى را تشکیل می‌دهند که کالج انتخاباتى electoral college  خوانده مى‌شود. طبق قانون اساسى، اعضاى کالج انتخاباتى به‌عنوان یک تشکیلات گرد هم نمى‌آیند.

در عوض انتخاب کنندگان هر ایالت مدت کوتاهى پس از انتخابات در پایتخت آن ایالت گرد مى‌آیند و آراء خود را براى کاندیدائى به صندوق مى اندازند که بیشترین آراء مردم را در ایالت آنها کسب کرده است.

کاندیداى ریاست جمهورى در آمریکا باید براى پیروزى از ۵۳۸ رأى انتخاباتى یا الکتورال؛ صاحب ۲۷۰ رأى شود.  اگر هیچیک از کاندیداها اکثریت آراء را بدست نیاورد، مجلس نمایندگان در این باره تصمیم مى‌گیرد.

دوران زمامداری  4 ساله رئیس جمهور آمریکا (محدود به دو دوره) از 20  ژانویه پس از انتخابات نوامبر آغاز مى‌شود.

جزئیات بیشتر [انتخابات 2008 آمریکا]:

شهروندان آیووا، به طور سنتی نخستین آمریکایی‌هایی بودند که در انتخابات مقدماتی حزبی شرکت کردند. پس از آیووا، ساکنان ایالت نیوهمپشایر دومین گروه از آمریکایی‌ها بودند که در هشتم ژانویه انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری شرکت کردند. پس از آن نوبت ساکنان میشیگان، نوادا، کارولینای جنوبی و فلوریدا است. 21 ایالت دیگر مانند ایالت‌های پرجمعیت کالیفرنیا، ایلینوی و نیویورک در پنچم فوریه انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری را برگزار می‌کنند که این روز در تقویم انتخاباتی آمریکا "سه‌شنبه بزرگ" نام گرفته است. پس از آن این انتخابات به تدریج تا ماه ژوئن در سایر ایالت‌ها برگزار می‌شود.

در همین زمینه: