چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 10 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 27 آبان 1387 - 17:20:42 | کد مطلب: 68604 چاپ

آشنایی با روز جهانی معلولان

اجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
روز سوم دسامبر مصادف با 13 آذر ماه برای نخستین بار در سال 1992 میلادی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولان اعلام شد

هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت‌های مختلف؛ و افزایش آگاهی‌هایی بوده است که می‌بایست از مساله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود.

در سال 2006 شعار روز جهانی معلولان دسترسی معلولان به رسانه الکترونیک اعلام شد. این نامگذاری با تاکید بر لزوم قابلیت دسترسی معلولان به رسانه الکترونیک از تمام کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهد تا از طریق راه‌های گوناگون، امکان دستیابی به فناوری‌های ارتباطی و اطلاعات را برای معلولان همواره تسهیل کند.

این موضوع ایجاب می‌کند در سطح بین‌الملل اقداماتی انجام گیرد تا به موجب آن موانع و سدهای موجود برای دسترسی معلولان به فناوری‌های الکترونیکی از جمله اینترنت از بین برود و دستیابی به فناوری‌های ارتباطات برای همه تسهیل شود تا افراد معلول نیز در راستای بهره‌مندی از این فناوری‌ها توانایی‌هایی بالقوه خود را پرورش داده و نقش خود را در توسعه جامعه ایفا کنند.

همه ساله مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان مصادف با سوم دسامبر برگزار  و نمایشگاه‌هایی از دستاوردهای سازمان آموزش و پرورش استثنایی برای بازدید عموم برپا می‌شود.

منبع مورد استفاده برای این مدخل

در همین زمینه: