دوشنبه 2 مرداد 1396 | به روز شده: 12 ساعت و 24 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
کودک و نوجوان
 • تویی که نام‌ها برایت کم‌اند!

  تویی که نام‌ها برایت کم‌اند! فرهنگی - اجتماعی > خانه فیروزه‌ای > خاطره ایرانی: (۱) کلمات، برای من همیشه چیزهایی مثل چراغ بوده‏‌اند. چیزها تا وقتی که اسمشان را نمی‏‌دانم، انگار که توی هاله‏‌ای از مه فرو‌رفته باشند، مبهم و عجیبند، اما اسمشان را که می‌فهمی، انگار چراغی انداخته باشند روی چیزها.

 • دوستی برای تمام عمر!

  دوستی برای تمام عمر! فرهنگی - اجتماعی > ترجمه‌ی پگاه شفتی: تابستان هم در نوع خودش، فصل مناسبی است برای دوستی و پیدا کردن دوست‌های تازه یا قوی‌تر کردن رابطه‌ها‌ی دوستانه با تجربه‌های هیجان‌انگیز و تفریحی! تو جزء کدام دسته‌ای؟

 • یک تابستان ورزشی...

  یک تابستان ورزشی... فرهنگی - اجتماعی > اصغر بادپر: واقعیت این است که خیلی‌ها دوست دارند تابستانشان بدون برنامه باشد، یعنی کلاس نروند، مجبور به انجام کاری نباشند و خیلی هم از این بی‌هدفی لذت می‌برند.

 • كاردستي

  کابل‌کشی!

  کابل‌کشی! فرهنگی - اجتماعی > ترجمه‌ی حمید هامون: دور و برمان پرشده از انواع و اقسام کابل‌ها و شارژرها. همه‌ی کابل‌های موبایل، تبلت، لپ‌تاپ، دوربین و... هم، یا سیاه‌اند یا سفید و زندگی‌مان را سیاه و سفید کرده‌اند. جدای از این زیاد پیش می‌آید که آن‌ها را با هم قاتی کنیم، چون همه شکل هم‌اند.

 • چگونه آدم باشيم!

  آدم‌‌ و تابستان

  آدم‌‌ و تابستان فرهنگی - اجتماعی > طنز > عبدالله مقدمی: ما نمی‌دانیم چرا هروقت آقای ناظم‌ وضع خارج‌شدنمان را از جلسه‌ی امتحان می‌بیند، فردایش می‌گوید: «مگر بُزید که زنجیر پاره می‌کنید؟»

 • دروغ‌گوهای خانه‌ی ما!

  دروغ‌گوهای خانه‌ی ما! فرهنگی - اجتماعی > داستان > فریبا خانی: ساعت‌های خانه‌ی ما از دیگر ساعت‌ها کمی جلوترند. ساعت‌های خانه‌ی ما دلشوره‌ای‌اند؛ تند‌تند می‌دوند. شاید ۱۵ یا ۱۶ دقیقه جلوترند.

 • گفت‌وگو با حجت‌الاسلام و المسلمين استاد«محمدعلي مهدوي‌راد»، پژوهشگر و مدرس علوم اسلامي

  آیه‌ها راه را نشان می‌دهند

  آیه‌ها راه را نشان می‌دهند فرهنگی - اجتماعی > محمد سرابی: می‌گویند احساس «مقدس» بودن یعنی این‌که بعضی زمان‌ها یا بعضی مکان‌ها برای کسانی که به آن ایمان دارند، با بقیه متفاوتند مثلاً محلی را به‌عنوان زیارتگاه یا زمانی را برای عبادت می‌شناسند که اهمیت بیش‌تری دارد.

 • فصل برداشت خبرنگار برتر

  فصل برداشت خبرنگار برتر آثار نوجوانان > شیوا حریری: جمله‌هایی در زندگی دوچرخه وجود دارند که هرچندوقت یک‌بار تکرار می‌شوند. مثلاً این جمله‌ای که می‌خواهم بگویم. این جمله در موسم معرفی خبرنگار برتر استفاده می‌شود. کدام جمله؟ این: «خبرنگارهای برتر از سیاره‌ای دیگر نیامده‌اند.»

 • اسمم گوهره، خانوم نیستم

  اسمم گوهره، خانوم نیستم فرهنگی - اجتماعی > داستان > مهین منتظری‌رودبارکی: از سر خیابان که پیچید، مطمئن شدم پیرزن را دنبال می‌کند. پایم را تند کردم که برسم به او. دست‌هایم را دو طرف پهلویم آماده نگه داشتم یقه‌اش را بگیرم که چه‌کار به زن بیچاره دارد و توی ساکش دنبال چی می‌گردد؟

 • پلاك 1

  قول می‌دهم به تو

  قول می‌دهم به تو فرهنگی - اجتماعی > خانه فیروزه‌ای > یاسمن رضائیان: وَ تَمَّتْ کَلِمَةُ رَبِّکَ صِدْقاً وَ عَدْلاً لا مُبَدِّلَ لِکَلِماتِهِ وَ هُوَ السَّمیعُ الْعَلیمُ

 • سفر به باغ یویوآن در شانگهای

  سفر به باغ یویوآن در شانگهای فرهنگی - اجتماعی > فریبا خانی: باز گشته‌ام از سفر سفر از من باز نمی‌گردد شمس لنگرودی

 • مركز علوم كانون پرورش فكري كودكان‌و نوجوانان با اين برنامه‌ها پذيراي شماست

  همه‌جور فعالیت علمی در اوقات فراغت

  همه‌جور فعالیت علمی در اوقات فراغت فرهنگی - اجتماعی > خبر > مرکز علوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران در فصل تابستان فعالیت‌های گوناگونی برای اوقات فراغت نوجوانان تدارک دیده که خوب است از آن‌ها با خبر باشید.

 • پسكوچه

  "صبح" و یک شعر دیگر

  "صبح" و یک شعر دیگر فرهنگی - اجتماعی > حامد محقق: صبح را نه آفتاب

 • پسكوچه

  دو شعر از مریم زندی

  دو شعر از مریم زندی فرهنگی - اجتماعی > سلام: صبح شد برج شیشه‌ای به شهر

 • كلاغ كاغذي

  نوجوانی دوره‌ی عجیبی است

  نوجوانی دوره‌ی عجیبی است فرهنگی - اجتماعی > نیلوفر نیک‌بنیاد: خیلی‌ها «حمیدرضا شاه‌آبادی» را با داستان‌ها، نمایش‌نامه‌ها و سایر آثار تاریخی و معمایی‌اش می‌شناسند. کلاغ کاغذی هم که دلش لک می‌زند برای این مدل داستان‌ها، کاغذ و قلمش را برداشت و سراغ او رفت تا خبری از کارهای جدیدش بگیرد.

 • پسكوچه

  دسته گلی برای اروند (تقدیم به شهدای غواص)

  دسته گلی برای اروند (تقدیم به شهدای غواص) فرهنگی - اجتماعی > شعر > مهدی مرادی: مادرت تو را بدون سبد به اروند سپرد

 • نوجوان‌ها جلسه‌ي كتاب‌خواني برگزار كردند

  چهارشنبه‌ای با «عروس دریایی»

  چهارشنبه‌ای با «عروس دریایی» فرهنگی - اجتماعی > مریم احمدی: نه فصل پر استرس امتحان‌ها می‌تواند مانع شود و نه دمای هوایی که از ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد گذشته است! وعده‌ی چهارشنبه‌ها در کتاب‌خانه‌ی فرهنگ‌سرای رسانه هم‌چنان به قوت خودش باقی است.

 • خبرهايي از جشنواره‌ي بين‌المللي فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان اصفهان

  به استقبال جشن پروانه‌ها

  به استقبال جشن پروانه‌ها فرهنگی - اجتماعی > علی مولوی: در این مطلب با خبرهایی کوتاه از حاشیه‌ی سی‌امین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان و گفت‌و‌گو با «ساموئل جیراردی» و «میا کازالو» بازیگران نوجوان فیلم «معجزه‌ی کوهستان:‌ یک دوستی غیرمنتظره» همراه شما هستیم.

 • اندر عجایب دنیای آبی

  اندر عجایب دنیای آبی فرهنگی - اجتماعی > آوا زمانی: پر رمز و راز و پر حاشیه؛ زیبا و اسرارآمیز؛ بحث برانگیز و مهم! دنیای زیر آب ساکنان و داستان‌های زیادی دارد که باید هر از گاهی دل به قصه‌هایش سپرد.

 • جوى آب تمیز، شهر را زیباتر می‌کند!

  جوى آب تمیز، شهر را زیباتر می‌کند! فرهنگی - اجتماعی > خبر > چندبار شده از روی آن‌ها بپری؟ چندبار پایت پیچ خورده یا گیر کرده و داخل آن سقوط کرده‌ای؟

پربیننده ترین
دیگر مطالب کودک و نوجوان