جمعه 30 شهریور 1397 | به روز شده: چند لحظه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 8 شهریور 1394 - 16:42:30 | کد مطلب: 305492 چاپ

مجله کفش

زندگی > مهارت‌ها - همشهری آنلاین:
کفش یا پای‌پوش از قدیمی‌ترین تولیدات بشر برای محافظت از خود در قبال عوارض طبیعی بوده است. قدیمی‌ترین پای‌پوشی که کشف شده مربوط به ۷ هزار سال پیش است که در منطقه کنوگی آراگون در آمریکای امروزی به دست آمده است.

اما به صورت رسمي از حدود 5 هزار سال پيش مردم مصر از پاي‌پوش به صورت متداول استفاده مي‌كردند.

نخستين كفش چرمي كشف شده مربوط به حدود 3500 سال پيش است كه در منطقه‌اي در ارمنستان به دست آمده است. متاسفانه مواد مصرفي در كفش به گونه‌اي است كه عمر طولاني ندارد و به سرعت پوسيده مي‌شود از اين روي پيدا كردن كفش‌هاي باستاني موضوعي بس دشوار است.

كفش‌هايي كه ما امروز به پا مي‌كنيم از قرن 14 شكل گرفتند و در طول قرن‌ها به شكل و ساختار آنها افزوده شد. نخستين كفش‌هاي راحتي نيز در سال 1914 و در خلال جنگ اول جهاني به بازار وارد شد.

استفاده از كفش در ايران به دوران ماد‌ها باز مي‌گردد و كشور ما تنوع فراواني در توليد انواع كفش بر اساس اقليم‌هاي مختلف دارد.

امروزه راحتي و زيبايي از عناصر اصلي انتخاب كفش است و به همراه آن شرايط و استاندارهاي انتخاب و نگهداري موضوع مهمي است.

موضوعاتي نظير كفش كودكان، كفش‌‌هاي طبي، كفش معلولان، كفش نوزادان، كفش‌هاي ورزشي از يك سوي و مواردي نظير نحوه نگهداري از كفش و يا جلوگيري از عرق پا و بوي متصاعد از آن از جمله موارد مطرحي است كه در مجله كفش همشهري به آن اشاره شده و به مرور بر اطلاعات اين مجله افزوده خواهد شد.

در همین زمینه: