شنبه 30 تیر 1397 | به روز شده: 13 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 - 15:38:49 | کد مطلب: 369983 چاپ

پیوند اینترنت و دوچرخه برای کاهش آلودگی در چین

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
چین با استفاده از اینترنت و دوچرخه یک سیستم حمل و نقل عمومی ارزان و بدون آلودگی تعریف کرده است که ضمن کاهش آلودگی هوا، کاهش هزینه‌های حمل و نقل شهروندان و متنوع‌سازی سیستم حمل و نقل عمومی به بهبود سلامت شهروندان نیز کمک می‌کند.

به گزارش ایرنا، شاید جرقه این ابتکار به محبوبیت دوچرخه در جامعه چین برگردد، جامعه‌ای که در آن دوچرخه از دیرباز به عنوان یک وسیله حمل و نقل در میان شهروندان محبوب بوده است.

اکنون شهروندان چینی با استفاده از یک تلفن همراه هوشمند، تنها با یک جستجوی ساده در سیستم "کیو آر کد دوچرخه" یا سیستم "کد پاسخ سریع دوچرخه" می توانند با پرداخت فقط یک یوان (معادل تقریبا پنج هزار ریال) از دوچرخه عمومی استفاده کنند.

این دوچرخه‌ها که مجهز به سیستم مکان‌یاب جی‌پی‌اس هستند، می‌توانند از هر جایی برداشته شوند و در هر جایی رها شوند.

کاربر با استفاده از سیستم یاد شده می‌تواند با توجه به موقعیت مکانی خود، نزدیک ‌رین دوچرخه به خود را پیدا کند.

بزرگراه‌ها و خیابان‌ها همگی دارای مسیر ویژه‌ای برای دوچرخه هستند و در پیاده‌روهای سطح شهر نیز مکان‌هایی برای پارک دوچرخه دیده می‌شود.

اکنون شرکت‌های اینترنتی مختلفی مانند "اوفو" در چین کسب و کارشان به اشتراک‌گذاری دوچرخه است و هر رنگ دوچرخه، معرف یک شرکت جداگانه است.

اوفو، شرکتی است در پکن که در سال 2014 تاسیس شده و کار آن به اشتراک‌گذاری دوچرخه است.

شرکت تحقیقاتی "پژوهش و بازارها"، تعداد شهروندان چینی که در سال 2016 از سیستم حمل و نقل عمومی دوچرخه استفاده کرده‌اند را حدود 20 میلیون نفر اعلام کرده و پیش‌بینی کرده است این تعداد در سال 2021 به حدود 198 میلیون نفر برسد.

شرکت یاد شده، بزرگ‌ترین شرکت تحقیقات بازار در جهان است که مقر آن در ایرلند قرار دارد.

بنا به اعلام شرکت یاد شده، در سال میلادی گذشته 30 شرکت چینی کارشان خدمات‌رسانی در بخش حمل و نقل عمومی مبتنی بر دوچرخه و اینترنت بوده است.

گرچه به نظر می‌رسد استفاده‌کنندگان از این سیستم حمل و نقل عمومی بیشتر جوانان هستند، اما تعداد افراد مسنی که طرفدار این سیستم هستند و از آن بهره می‌برند نیز کم نیست و این می‌تواند از نظر کیفیت زندگی و سطح سلامت عمومی در چین نشانه خوبی باشد.