پنج شنبه 28 تیر 1397 | به روز شده: 50 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 3 مهر 1396 - 21:31:23 | کد مطلب: 383384 چاپ

روبات‌ها بالاخره مثل آدم راه می‌روند

دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:
اگرچه در سال‌های اخیر علم روباتیک پیشرفت زیادی داشته، اما یک چالش اساسی در این زمینه نحوه حرکت و راه رفتن روبات‌هاست که با شیوه حرکت طبیعی انسان‌ها اختلاف نسبتا زیادی دارد.

به گزارش مهر، محققان مدت‌هاست تلاش می‌کنند روبات‌هایی طراحی کنند که به شیوه‌ای طبیعی و مشابه انسان‌ها حرکت کنند و به عنوان مثال در صورت مواجهه با شرایط مشکوک حرکت خود را کند کنند یا به سرعت پشت سر خود را نگاه کنند.

پژوهشگران سوئیسی برای اولین بار نمونه اولیه یک روبات انسان‌نما به نام COMAN را ساخته‌اند که اگر چه فاقد سر است، اما می‌تواند با دقت و ظرافت بالایی قدم بردارد. برای تولید این روبات از مفاصل و اجزای کوچک و دقیقی استفاده شده که خاصیت کشسانی و انعطاف بالایی دارند.

همچنین الگوریتم کنترلی خاصی برای این روبات ابداع شده که باعث می‌شود روبات یاد شده درک بهتری از اجزای تشکیل‌دهنده خود پیدا کند و بهتر بتواند آنها را مدیریت کند.

فهم بالای این روبات از تقارن دینامیکی و ساختار خود، نه تنها باعث قدم برداشتن طبیعی آن می‌شود، بلکه انجام اعمالی مانند حمل اشیا، حرکت بر روی سطوحی مانند پله‌ها و واکنش به رویدادهای غیرمنتظره را نیز طبیعی‌تر می‌کند. به عنوان مثال اگر این روبات را هل بدهید، دقیقا خواهد دانست پای خود را تا چه حد جلوتر قرار دهد تا از سقوط خود جلوگیری کند.

فرایند تکمیل این روبات و از جمله طراحی یک سر برای آن هنوز در دست انجام است و قرار است این روبات در آینده توانایی‌های بیش‌تری برای حمل انواع اشیا و محصولات پیدا کند.