دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 10 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 11 بهمن 1396 - 23:28:34 | کد مطلب: 397112 چاپ

آشنایی با باشگاه ناتینگهام فارست (۱۸۶۵-)

ورزش > فوتبال - همشهری آنلاین:
ناتینگهام فارست یک تیم فوتبال حرفه‌ای انگلیسی مستقر در شهر ناتینگهام است که در سال ۱۸۶۵ تاسیس شده‌است.

دوران طلایی ناتینگهام فارست (Nottingham Forest F.C) در بین سالهای ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۰ بود که با سرمربی‌گری برایان کلاف، این تیم توانست ۷ جام مختلف کسب کند که مهم‌ترین آن‌ها ۲ عنوان قهرمانی در جام باشگاه‌های اروپا ( ليگ قهرمانان اروپا) در سال‌های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ بود.این تیم در حال حاضر در لیگ چمپیونشیپ انگلستان بازی می‌کند.

اشكان دژاگه كاپيتان تيم ملي فوتبال ايران در اين باشگاه بازي مي‌كند.

  • ورزشگاه

ورزشگاه فوتبال سیتی گراند در منطقه غرب بریج فورد ناتینگهام در شهرستان ناتينگهام شاير، انگلستان است و از سال ۱۸۹۸ ورزشگاه خانگی باشگاه ناتینگهام فارست است. ظرفیت این ورزشگاه ۳۰,۵۷۶ است و یکی از ورزشگاه‌‌های میزبان یورو ۹۶ بود.سیتی گراند بیست و چهارمین ورزشگاه بزرگ در انگلستان است.

  • فينال‌هاي پياپي

تیم ناتینگهام فارست در دو فصل پیاپی در ۱۹۷۹ در مونیخ و در سال ۱۹۸۰ در مادرید قهرمان این مسابقات شده‌است. آنان در فصل ۱۹۷۸-۷۹ پس از حذف لیورپول (مدافع عنوان دوسال پیاپی قهرمانی در این مسابقات ۱۹۷۷ و ۱۹۷۸ ) به ترتیب موفق به حذف آ. ا. ک آتن ، گراس‌هاپر و باشگاه کلن شدند که سپس در فینال مونیخ در ورزشگاه المپیک این شهر با تک گل تروور فرانسیس در دقیقه ۴۵ نیمه اول موفق به شکست مالمو سوئد شدند تا برای نخستین بار فاتح جام باشگاه‌های اروپا شوند.

در فصل بعد در مرحله نخست پس از حذف اوسترس سوئد توانست با غلبه بر ارجش پیتشت رومانی ، دینامو برلین و آژاکس آمستردام برای دومین بار و تا امروز واپسین مرتبه به فینال جام باشگاه‌های اروپا صعود کنند. آنان در فینال این بازی‌ها که در سانتیاگو برنابئو برگزار می‌شد توانستند با تک گل جان رابرتسون بر حریف آلمانی خود هامبورگ غلبه کرده و برای دومین مرتبه قهرمان این پیکارها شوند.

  • افتخارات

لیگ دسته اول (امروزه لیگ برتر ) (۱ بار) : ۱۹۷۷-۷۸

جام حذفی (۲ بار) :۱۸۹۷-۹۸ ، ۱۹۵۸-۵۹

جام اتحادیه (۴ بار) : ۱۹۷۷-۷۸ ، ۱۹۷۸-۷۹، ۱۹۸۸-۸۹ ، ۱۹۸۹-۹۰

جام خیریه (۱ بار) : ۱۹۷۸

جام باشگاه‌های اروپا (۲ بار) : ۱۹۷۸-۷۹ ،۱۹۷۹-۸۰

سوپر جام اروپا (۱ بار) : ۱۹۷۹