دوشنبه 23 مهر 1397 | به روز شده: 24 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 - 21:03:55 | کد مطلب: 403640 چاپ
انتشار كتابي درباره‌ي سينماي «عباس كيارستمي»

سینمایی دیگر، از جنس کیارستمی

کودک و نوجوان > فرهنگی - اجتماعی - سینما > هم‌زمان با سی و ششمین جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر، روز سوم اردیبهشت‌ماه، کتاب «سینمایی دیگر؛ چند مقاله و گفت‌و‌گو درباره‌ی سینمای عباس کیارستمی» در دانشکده‌ی سینما و تئاتر دانشگاه هنر رونمایی شد.

به گزارش ستاد خبري سي و ششمين جشنواره جهاني فيلم فجر، اين كتاب به كوشش «سيدعماد حسيني» مسئول واحد پژوهش و انتشارات کميته‌ي علمي و دانشگاهي جشنواره‌ي جهاني فيلم فجر آماده شده و شامل مقاله‌هاي تأليفي و ترجمه با موضوع سينماي عباس کيارستمي و سه گفت‌وگو است. گفتني است هريك از اين مقاله‌ها از زاويه‌اي متفاوت به بخشي از آثار عباس کيارستمي مي‌پردازد.

در بخشي از اين کتاب به نقل از عباس کيارستمي آمده است: «براي اين‌که جهاني باشي، لازمه‌اش اين است که وطني باشي. يعني محلي باشي؛ مال منطقه‌اي باشي، اصالتي داشته باشي، ريشه‌اي داشته باشي، اما نگاهت به جهان و امور جهان نگاه گسترده‌اي باشد. واقعيت اين است که هرچند بايد با نگاه جهاني انديشيد، اما تعارف نداريم، اگر ما عميقاً به مسائل خودمان فکر کنيم، در واقع جهاني انديشيده‌ايم.

من نمي‌توانم به جهان فکر کنم وقتي دارم فيلم خودم را مي‌سازم. من بايد به خودم فکر کنم و عميقاً به خودم فکر کنم و اتفاقاً فارغ از اين وسوسه‌ي جهاني‌شدن. اگر اين‌جور نگاه کنيم امکان دارد که شانس اين را داشته باشيم که جهاني شويم.»