شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 12 مهر 1397 - 11:41:28 | کد مطلب: 417767 چاپ
دور گردون دست ماست

سفر به قرن گذشته

کودک و نوجوان > آثار نوجوانان - در ۱۰ کیلومتری شرق شهرستان شهریار، در روستای دهشاد، قلعه‌ای تاریخی با همین نام وجود دارد که حدود ۱۸۰ سال قدمت دارد.

گويا مالک اوليه‌‌اش مشارالسلطنه نام داشت و بعدها شخصي به نام حاج حبيب‌الله مفيد آن را در اختيار گرفته و هنوز مسکوني است.

وقتي به نزديکي اين قلعه رسيدم، اولين چيزي که توجهم را جلب کرد، چهار برج ديده‌باني در چهار ضلع قلعه بود. اين چهار برج، بنا را شبيه قلعه‌هاي شني مي‌كرد يا قلعه‌هايي كه توي انيميشن‌ها مي‌بينيم.

معماري بنا به سبک معماري دوره‌ي قاجار است. در ضلع شرقي، سردري مرتفع، آجري و ذوزنقه‌اي‌شکل وجود دارد که در دو طرف آن دوتاق‌نماي آجري ديده مي‌شود.

وقتي وارد قلعه شدم، انگار سوار بر ماشين زمان يک قرن به عقب برگشته‌ام. ديوارهاي کاه‌گلي، کوچه‌هاي خلوت و بدون ماشين و صداي مرغ و خروس‌هايي که از حياط خانه‌ها بلند بود، به من حس سرزندگي مي‌داد.

وقتي با اجازه‌ي صاحب خانه وارد يکي از خانه‌ها شديم، خانم خانه داشت رخت‌ها را در يک تشت رويي در حياط مي‌شست. در و پنجره‌هاي خانه به رنگ آبي فيروزه‌اي بودند و يک ايوان کوچک هم دو پله بالاتر از سطح حياط قرار داشت.

به‌نظر من آن‌جا براي خودش شهرک سينمايي است و جان مي‌دهد براي ساختن فيلم‌هاي تاريخي. قلعه‌ي دهشاد در سال 1382 به ثبت ميراث فرهنگي رسيد.

مهديه اسمعيلي، 17ساله از شهريار

عكس: سايت گردشگران ايران